PAVLINA_SPEAKS

View Original

Co hýbalo rokem 2017 v módě?

Streetwear se stal mainstreamem. Důvod, proč vaše máma najednou začala nosit tenisky k sukni? Kdysi dávno to byla Phoebe Philo, kdo smíchal kluky ze Stalina se šaty z Net-a-Porter. Skateová značka Vetements zaměstnává toho samého návrháře, co Balenciaga a příkop mezi high a low fashion definitivně našel přemostění. Z dolarových bankovek. Teď se z tenisek, mikin a tepláků stal kult, který se táhl celým street stylem z fashion weeků i Příkopy. A nejen Příkopy. Kromě oficiálních prodejců, se jedním z hlavních slov roku 2017 stal resell: příběhy o tom, jak můžete utratit desítky tisíc za tenisky, co původně stály zlomek, otřásají nejenom středními školami.  

Mikroinfluencers vstoupili na scénu. Značky k velkým jménům jako je Chiara a Kim přidali ti, co mají klidně i mrzkých 100k followers. I díky nim třeba LoveChain od Dior získal dosah 16.6 milionů lidí za dva měsíce. A další příběh o tom, jak rok 2017 dal hlas lidem, co do té doby slyšet nebyli.  O kterém bylo hodně slyšet i na WebSummitu.

Odchody a přechody: Raf Simmons do Calvin Klein, Phoebe Philo z Céline a další. Tak není divu, že pokračuje diskuse o tom, jak se to dá zvládnout jen na drogách a jen na chvíli.

Minority se staly majoritouTime vyhlásil inovací roku 2017 Rihannu a její řadu make-upů pro všechny odstíny pleti. Nike uvedlo hijab pro sportovkyně. Plus size modelka Ashley Graham se dostala do adventního kalendáře Love Magazine a Refinery29 spustil projekt 67Percent na podporu diverzity zobrazování ženských těl v médiích.

Článek vychází z textu pro FashionBook.cz

Kolaborace ovládly módní svět: od Supreme s Louis Vuitton, Gosha Rubchinskiy s Burberry, Off-White s Nike, Chanel s Pharellem a Colette. A to je jenom fragment. I proto se čím dál časteji mluví o customizaci (pozitivně) a kopiích (negativně). PS: Na Instagramu začněte sledovat @diet_prada, jeden z největších hitů posledního roku - účet, který upozorňuje na padělky, krádeže nápadů i nepřiznané sponzorství značek influencerům.    

#metoo otřáslo i módou. Nebyl to jenom Terry Richardson a Bruce Weber, kdo se dostal na titulku kvůli obviněním z predátorství. Hlasitě se ozvali i návrháři: celé kolekce odkazovaly k ženské síle a hlasu, který by měly dostat. A o to hlasitěji dostaly na zadek značky, které ztratily kontakt s zeitgeist: Jimmy Choo a reklama s Carou Delevigne, kterou obtěžují muži v ztemněné uličce si vysloužila širší komentáře o tom, jak by se módní svět už měl konečně probrat. Skvělou zprávou v tom všem je, že v amerických volbách teď kandiduje 10x více žen než v roce 2014.

Colette zavřelo a přesouvá se do online. O tom, že se značky posouvají online, se mluví snad už odnepaměti, ale 2017 byl rokem, kdy se definitivně potvrdilo, že existují jiné platformy, přes které touží hlavně millenials nakupovat. Threads Styling je osobní nákupčí přes WhatsApp, miliardy dolarů dnes proudí v Číně přes WeChat, Messenger bots zkoušeli třeba v Everlane a nově se objevily Instagram Stories i shoppable Instagram posts. Cílem bude využít nativní funkce telefonů a zakomponovat je do nákupního zážitku. A podobné to bylo s médii: Teen Vogue byl nejviditelnějším časopisem, který se odstěhoval čistě do online. Přes to, jak silné a vlivné médium se z něho pod vedením Elaine Welteroth stalo.