PAVLINA_SPEAKS

View Original

Trendy 2022: Společnost

Projíždím trendové studie na rok 2022, abyste vy nemuseli. V čem se shodnou (i se mnou)? Tohle je první ze série výčtu trendů, které čekám(e) v následujících dvanácti měsících.

Trendy budou přicházet odjinud něž jsme zvyklí. Skvělou ukázkou v minulých letech byla Korea a jejich export K-Popu nebo beauty rituálů. Ale svět teď kouká ještě dále. PS: Evropa si pořád vede moc dobře.

Afrika rising. Už dávno to není jenom kontinent, kam Bono Vox jezdí zachraňovat sirotky. Startupy, která tam mentoruji pod hlavičkou Google for Startups jsou ty nejzajímavější, koho za celý rok potkám. Meta i Microsoft se do Keni / Nigérie stěhují za skvělými technologickými týmy a JAR má zajímavou fintech i healthtech scénu. Kdybych byla VC, koukám se rozhodně směřem na jih. A nejsou to jenom technologie. Chimamanda Ngozi Adichie válcuje žebříček knižních bestsellerů a módní značka Hanifa ovládla pandemický fashion week s nulovým rozpočtem. A právem. 

Čína je velmoc. Na letošním WebSummitu nebylo slyšet o ničem jiném. Čínský startupový ekosystém je větší, zajímavější a progresivnější. Kde my flirtujeme s livestream shopping, prodal Lipstick King na livestreamu během Single's day za 12 hodin rtěnky v hodnotě dvou miliard dolarů. Kde my přemýšlíme o inovacích na knižním trhu, přichází investice TikToku do vydavatelství. Kde my promýšlíme, jak na samořídí auta, zavádí Čína samořídící samoobsluhy. Budoucnost už je tady a žije v Číně. 
Tip: Podcast Stylus o trendech, které přináší Čína na 2022. 

The next big thing is internet from space expanding the TAM for tech by at least a factor of 5 over the next decade, with places like Africa and LatAm benefiting the most, tvrdí Shaun Maguire, Partner v Sequoia Capital. 

Zákazníci přijdou odjinud než jsme zvyklí. Máme technologie, které nám umožňují tvořit produkty i kampaně na míru. A značkám to (už konečně) dojde. Protože jinak se připravují o výdělky. 

Zákazníci 50+ jsou dlouhodobě přehlížení. Každý reklamní brief, co čtu, chce mladé a dynamické a to, že můj táta si kupuje dres na kolo za čtyři tisíce (a ne ve slevě) úplně ignorují. 

The next big thing in 2022 is building for overlooked consumers. These eCommerce, fintech, education, and family products will improve the affordability and customer experience for consumers initially left behind by the first wave of internet-enabled business models, tvrdí Turner Novak, Founder & Managing Partner at Banana Capital.

Minority. Celé roky mluvíme o diverzitě. Je fajn, ale do té doby, než ti dojde, že bez inkluze je to jenom pozvánka na večírek, kde s tebou nikdo netancuje. A zákazníky to štve čím dál více. A tak uvidíme více značek, které nejenže ukáží vozíčkáře v reklamě, ale i pro ně speciálně tvoří produkt. Plus size oblečení, aplikace přístupné i pro slepce, nábytek pro tělesně postižené na první pohled vypadají jako niche, ale mění životy milionům lidí, kteří jsou ochotní si za ně dobře zaplatit. 
Tip: IKEA Thisables je hezká ukázka, že to jde, když se chce. A více o tom, proč má smysl zaměřit se na niche píše partner a16z v poslední knížce The Cold Start Problem

Service design for all. Dlouho jsme mluvili o service designu jen v kontextu inovací. Banky si najímaly agentury, které za ně mapovaly cesty zákazníka a interakce s touch pointy. Teď se podobný přístup dostane i do míst, kde ho nečekáme - na úřady, do nemocnic nebo do veřejného prostoru.
Tip: Čtení o service design na gynekologii zní jako vlaštovka z budoucnosti. 

Úzkost z budoucnosti nás ochromí (a popostrčí). Psala jsem o tom před rokem a vracím se k tomu zase. Každý z nás reaguje na krizi jinak. Ale ať jste optimisté nebo pesimisté, je neodvratitelný fakt, že krize tady je a bude. Stejně jako inflace nebo Covid. 

Investice. V krátkodobém pohledu se budeme koukat na to, jak bojovat s inflací a nadcházející krizi. Poroste stále zájem o investice. Uvidíme čím dál více kurzů jako je Investee, stejně jako platforem jako Fondee, Portu nebo Revolut. Stejně jako se máma naučila vyslovovat GDPR, naučí se ETF a bitcoin. 
Tip: Jak inflace funguje vysvětluje podcast The Daily. Tohle slovo uslyšíme v roce 2022 nonstop, tak bych si ho, být vámi, nastudovala. Detailnější ponor do investičního trendu jsem psala na podzim.

Příprava na nejhorší. Kromě finančního polštáře, uvidíme v mainstreamu survivalists. Důležitost vlastní zahrádky, konzerv ve sklepě, zásoby roušek, ale i komunity, která v případě krize podrží. 
Tip: V Česku o tom, jak se zásobuje a připravuje na doomsday, mluvil do detailu Milan Formánek v podcastu Proti proudu

Vesmír. V dlouhodobém výhledu se zahledíme do Vesmíru. Ta nejmladší generace ví moc dobře, že jsme fucked, a tak jediný způsob, jak vyřešit enviromentální krizi, bude osídlit Mars. Nebo cokoliv jiného. Tak bude na Person of The Year nejen Elon Musk a selfies z NASA budou sbírat stejně liků jako ty Madonny. 
Tip: Problém tří těles je román, který vám na téma osidlování Vesmíru oči. Nebo si rovnou pusťte skvělý podcast Za Humny o osidlování Vesmíru.

Spiritualita. 2020 was the first year on record that the majority of Americans said they did not belong to a church, synagogue, or mosque. Ale to neznamená, že touha v něco věřit mizí. Naopak. V zoufalství šaháme po vyšší síle. Viděli jsme minulý rok růst horoskopů (Co-Star ftw), manifestování nebo rozhovorů o good vibes a 2022 jim ještě dodá na síle. 
Tip: Článek VOX o spiritualitě na TikToku. 

Enviromentální byznys. Jediný, kdo ještě zvedá obočí nad post-pubertální holkou ze Švédska je pán v červených trenkách. Ostatní využívají příležitosti, které s sebou obavy při pohledu na teploměr nesou. Trávím teď hodně času na cestách a všímám si, jak ekologie přestala být batikovaná. Ryanair i Leo Express nabízí vyrovnání CO2, Airbnb inzeruje zelená ubytování a veganské menu je automatickou součástí nabídky v každé kavárně. 
Tip: O ClimateTech psal newsletter next big thing. Potom si pusťte do uší podcast The Twenty Minute VC s Johnem Doerrem z Kleiner Perkins, kde vysvětluje, proč se všichni teď pouští do klimatických investic. 

Trendem bude i ve VC investicích udržitelnost, obnovitelné zdroje, nové inovace na poli elektromobility i baterií, rozvoj využití vodíku, technologie pro zachycování skleníkových plynů ze vzduchu a pro Čechy možná sympatičtější rozvoj jaderné technologie. S tím spojený greenwashing a zároveň Green Deal a Evropské nově vznikající standardy pro reporting velkých a středních firem, tvrdí Tomáš Kabeláč, Sustainability Specialist v Soulmate Ventures. 

Ne-kapitalismus. 57 % lidí si myslí, že kapitalismus dělá víc škody než užitku. A tak uvidíme růst alternativních přístupů k věci. Mezi omílaná slova se dostane Nerůst, socialismus (podle AOC) nebo Doughnut Economics

Zdraví se stane středobodemHealth is wealth víme už dlouho, ale Covid nám to všem připoměl. 

Healthtech. Jestli nám něco v Česku jde opravdu skvěle, je to zdravotnictví. Ale zbytek světa takové štěstí nemá - za zákroky platí vysoké částky a musí si na ně dlouho počkat. A tak roste investice zákazníků do prevence i VCs do disrupcí v sektoru. 
Tip: Vasil a Tomáš z Wrest vyhráli s podložkou pod myš, která je prevencí syndromu karpálního tunel Red Bull Basement. 

Biohacking. Když jsme u prevence, uvidíme o hodně více biohackingu - optimalizace sama sebe - než kdy před tím. My si o tom s Theou povídáme pravidelně: zmrzlina pro lepší spaní, měřič glukózy pro lepší výkon, nebo koření proti depresím. 
TipPodcast Huberman Lab ukazuje vědu za depresemi, poruchami spánku nebo obezitou. Tak ahoj v lékárně ve frontě na EPAs.  

The gradual big thing over the course of the 2020s is transhumanism. Quantified self, fitness trackers and CGMs, mRNA vaccines, gene therapy for monogenic disorders, polygenic risk scores, brain-machine interface, and especially reversing aging and life extension...the technology keeps steadily improving, tvrdí Balaji Srinivasan, Angel Investor, former CTO at Coinbase

Duševní zdraví. V mojí sociální bublině už deprese nebo úzkosti nejsou tabu a byl nejvyšší čas. Teď, ale přejde debata o mental health do mainstreamu. I protože slavíme dvouleté výročí s lockdowny a to nikoho nemohlo nechat v klidu. A tak čekám, že na něj dojde v seriálu Ulice a máma přizná, že už tu terapii také zkoušela. 
Tip: Náš díl Trendspottingu o duševním zdraví a reportáž Investigace.cz o duševním zdraví v Česku během pandemie.

The next big thing in 2022 is people waking up to realize that mental health is more than just therapy. We’ll see a proliferation of companies offering integrated approaches to tackling mental health, crucially recognizing the importance of physical and spiritual health, tvrdí Lisa Wehden, Investorka v Bloomberg Beta.

Vztahové návody. Na individuální terapii se už vydáváme hromadně, ale párová je naoko jen pro ty těsně před rozvodem. Ale aspoň skupujeme Honzu Vojtka a hledáme návody na lásku v Too hot to handle. Nebudeme ale hledat jenom řešení složitostí partnerských vztahů: do popředí se dostane snaha napravit potrhané přátelské vazby. Pinterest reportuje nárůst dotazu friendship dynamics o 400 %. Viz záložka Samota. 

Emoční mixologie. Lucie mi říkala, že koupila k Vánocům svojí dceři knížku o emocích, aby se vyznala v tom, co zrovna cítí. V celé knížce je jich pět a každá má svojí kapitolu. Takhle si myslíme, že emoce mají fungovat, ale poslední dva roky nám ukázali, že se všechny objevují naráz v jediném pandemickém smoothie. 

Between the 24-hour news cycle, social media feeds, global social justice movements and the climate crisis, people have struggled to process emotions at the speed of change. By 2023, we will see a shift towards acceptance and the ability to manage multiple emotional states. WGSN

Houby. S Theou o nich mluvíme v Trendspottingu pořád a příští rok se to nezmění. Z mycelia dělá kabelky Hermés, najdete je v doplňcích stravy, ve tvarech doplňků do bytu, nebo u vašeho lokálního dealera. Mushroom people raší jako houby po dešti. 
Tip: Analýzu trendu vydal NY Mag a kluci z Brain We Are vysvětlují, co vám udělají s hlavou ty legální.  

Pracovní smlouvy se stravenkami poletí do koše. Začneme podnikat nebo aspoň pracovat z pláže. Protože jako do teď už to dál nejde. 

Výpovědi. Jsme unavení a hromadně dáváme výpovědi. Ale do práce se nikdo nevrací. Raději se vydáváme na volnou nohu, investujeme do crypta nebo do podnikatelského akcelerátoru než další rok na home office v korporátu, ukazují statistiky. 
Tip: Já jsem psala o vyhoření z přepracování nedávno. A teď si nemohu vynachválit knihu esejí Vyhořelá společnost.

Nové formy spolupráce. Je jedno, jestli se bavíme o DAOs, nebo jiném komunitním uspořádání, ale uvidíme čím dál více společenství, které vznikají jen kvůli jednomu projektu, nebo jsou networkem, který získává zakázky společně. 
Tip: O tom, jak správně nabírat i na krátko jsme si povídala ve Výtahu s Terezou Macháčkovou z Credo Ventures. 

Talent will start rearchitecting from vertical (I work for a company) to horizontal (I have a talent set I am going to apply across projects/companies/people) and reward/incentive/payment systems will need to evolve with that, tvrdí Rebecca Kaden, General Partner v USV.   

Asynchronní koexistence. Dodržovat pracovní dobu 9:00 - 17:00 na home office a na pláži nedává smysl, tak uvidíme další růst platforem a přístupů, které nám umožňují asynchronní ale kolaboraci. Mezi nástroji se budeme koukat na Slack, Figmu nebo Miro, ale hlavně budeme hledat cesty, jak mít standup bez přesně daného času. 
Tip: Dušan Murčo sepsal Remote Work Manifesto. Povídala jsem si s ním o tom, jak motivovat týmy na dálku do Výtahu a byla jsem úplně nadšená. FAQ: Díl s Dušanem vyjde v lednu. 

Univerzálové. Pracovní trh se mění tak rychle, že už se nedá počítat s jedním titulem z doby před dvaceti lety. A tak se výhodou stane T-shaped know-how. Univerzální lidé se specifickým niche, kteří jsou schopní rychle iterovat mezi kariérami. Není náhoda , že přesně takové profily nabírají inovační agentury. 
Tip: Text o polymaths z Believer Mag je obhajobou slash generation.  

Konec #girlboss narativu. Nejvyšší čas, upřímně. Jak píše Nikol: Termín, který degraduje úplně stejně, jako když někomu řekneš, že je female scientist a dáš ji do růžového pláště s tpřytkatou pipetou. Copak někdo říká boyboss? Manboss? Období, kdy jsme hltali Sophie Amoruso, skončilo a teď hledáme, jak se umístit v žebříčku nejlepších a ne "jen" nejlepších žen. 
Tip: O tom, proč girlboss období skončilo, píše The Atlantic. A o dvou novodobých příkladech píše Hanka v pyré neovládneš. 

Žijeme ve městech. 68 % světové populace bude v roce 2050 žít ve městech, tvrdí UN

Města ve středu zájmu. Urbanismus se dostane do středu zájmu. Jak stavět patnáctiminutová města, využít mikromobilitu i sdílený prostor, tak, aby se nám tady žilo dobře. O to větší zájem bude o čtvrti a města, kde to radnici došlo a přestala navrhovat bydlení hlavně pro auta.  
Tip: Karolína Vránková skvěle mluví o urbanismu v podcastu Bourání. A společně budeme v CAMPu 19.1. na debatě o trendech v architektuře. 

Bydlení jen pro bohaté. S návalem lidí do měst, porostou i ceny bytů. Moji kamarádi z oboru, jsou ochotní se vsadit o bednu Bráníku na 400% růst cen bytů v Praze v následujících letech. Začala jsem doslova plakat, když to řekli. Dvougenerační hypotéka, při které zadlužíte i svoje děti na vás mrkne jako jediné řešení, než to vzdáte a koupíte garsonku v Ústí v naději, že konečně postaví ten rychlovlak do Prahy. Nebo, stejně jako v západní Evropě, přestaneme bydlet, až na výjimky, ve vlastním.
Tip: Sérii textů o městě a změnách, kterými si prochází, včetně růstu cen, jsem psala pro kurz psaní na CAMPu. 

Samota. Patrik se mě nedávno ptal, jaký je jeden obor, do kterého bych investovala, a moje odpověď mohla být jenom Cokoliv, co řeší samotu. 60 % obyvatel se cítilo osamoceně už před pandemií. A přesun do měst tohle číslo ještě zvýší.
Tip: O fenoménu samoty jsem do detailu psala nedávno. A VOX k tomu dodává, že být single je hodně drahý koníček. 

Propast se prohlubuje. Mezi městy a venkovem. Mezi bohatými a chudými. Mezi pravicovými a levicovými voliči. Mezi mladými a starými. V kultuře. V politice. Na internetuDoma

Změna odshora. I přese všechny komunity, revoluce a demostrace nám dojde, že je třeba tvořit změnu shora, nejen zespodu. Udržitelnou, dlouhodobou a smysluplnou. A tak se z policy makers stanou intelektuální celebrity, od kterých budeme čekat spasení. Před technologickými giganty, nebo klimatickou změnou. Politikům jako společnost nevěříme, ale pragmatičtí odborníci si pandemie bodovali.  
Tip: Proč policy making a future forecasting by měli jet na jedné lodi vypráví v podcastu Ezry Kleina Philip Tetlock. 

Komunity. V technologiích a marketingu se tohle slovo stalo buzzwordem, nad kterým už ze samého přejedení kroutíme očima. Ale jak říkal CEO Obama Foundation na Web Summit: Empatie je jediná cesta, jak překonat neporozumění. A chronickou samotu. Tak komunity začneme hledat nejen na internetu (na Discordu), ale i kolem sebe. Tak uvidíme růst iniciativ jako je Zažít město jinak, komunitních rozvážkových služeb nebo důležitosti přátelských okruhů. 
Tip: Text Báry Chaloupkové o přátelství vyšel v Respektu.    

Vzdělávání. Moji startupoví kamarádi se po desítkách vrhají do EdTech. Není teď zajímavější (a rychleji rostoucí obor). Frustrace, kterou zažili během pandemie, když porozovali svoje děti na ZOOMu, je donutila všechnu energii napřít do inovací ve vzdělávání. Ale není to jen svět startupů: do reformy školství se minulé měsíce masivně pustily i státy. Indie provedla první vzdělávací reformu po 34 letech, Singapur zavádí value-based education a v Koree zavádí školy pro starší a nevzdělané vesničany. A v USA i Británii provádí revizi učebnic i hybridních modelů vzdělávání. 
Tip: Náš díl Trendspottingu o trendech ve vzdělávání vás vezme třeba na moderní online univerzitu od zakladatelů Masterclass. 

Online x Offline životy. Pokaždé, když něco napíšu na Instagram, máme s mámou dlouhou debatu o tom, jestli to je kompletní report o mém životě nebo pouze výňatek. Ale není to jenom moje máma, komu se už těžko rozlišuje mezi tím, co je pravda online a co doopravdy. Z mnohočetných Finstas se stal industry standart, stejně jako z pokusů zachovat si ve světě osobních brandů aspoň nějakou anonymitu. 
Tip: Fenomén Finstas a Rinstas jsem vysvětlovala nedávno. A o soukromí budu psát v dalším díle. 

Sdílená aspirativní estetika se zase promění. Protože myslet si, že mám unikátní vkus, je naivní. 

Indie-sleaze-cyberpunk-goth-emo. O tom, že po období do béžova sladěných minimal aesthetic instagramů, přijde špinavější pohled na krásno, píšu pravidelně. Bude vypadat jako Coutney Love v době, kdy chodila s Kurtem a Kate Moss s Petem Dohertym, Mad Max s Charlize Theron, Zendaya v Duně a cyberpunkové knížky od Chiny Miévilla. Uh, co to znamená v praxi? Černá tužka na oči, šperky na nezvyklých místěch, obarvené / oholené obočí, Terry Richardson sex-appeal, mystika, piercing, lepší vyhořet než vyhasnout attitude, road trip, život jen v noci, pořezaná zápěstí a teen twitter. 
Tip: Wired k cyberpunku vydal celou sérii článků. 

Maximalismus. Gucci ovládl všechno. Alessandro Michelle na scénu přivedl volány, zlato, třpyt a sukně pro muže. Harry Styles si stoupl do popředí téhle revoluce a teď všichni přemýšlíme, jak z minimalistického COSu udělat něco s osobností. Excentrická manikúra, výrazné šperky, dopamine dressingúprava vlasů na čele a barevné obočí jsou odpovědí. 
Tip: Celé to korunuje tenhle odstín fialové, který vyhlásilo Pantone barvou roku 2022. PANTONE 17-3938 Very Peri helps us to embrace this altered landscape of possibilities, opening us up to a new vision as we rewrite our lives. 

Nostalgie nablízko. Stejně jako se zkracuje životnost trendu, i doba, kterou trvá než se vrátí, tak se zkracuje doba, po které toužíme, aby se vrátila. Teens touží po 00s a době, kdy byl internet jenom vytáčený a vyznáním lásky byly mix tapes. My všichni po 2019, kdy slovo pandemie nepatřilo do každodenního slovníku. Po době, kdy byl Havel prezidentem, Alexander Hemala uváděl pohádky, honili jsme se za Pokémony a Taylor Swift to poprvé nandala svému ex. A tak uvidíme čím dál více komunit nebo muzeí, které se věnují době nedávno minulé. 

Rok tygra. Každý rok trávím Silvestr tím, že si čtu čínský horoskop na další rok. Tenhle rok buvola vystřídá tygr. Ťukáte si na čelo, proč v newsletteru o trendech, vytahuji horoskopy? Protože většina střední třídy vznikne v Asii, a tak budou diktovat, co značky hrají za písničky. Už teď má většina luxusních značek v kolekci něco s tygrem a se znamením se také asociují konkrétní barvy, nebo čísla
Tip: Jak s tím značky naložili v 2019, píše Vogue Business

--- 

FAQ: 
Kolem mě se to neděje! Tak to asi nepatříš mezi early adopters. Ale neboj, přijde to. 
Proč používáš jenom citace investorů? Nezajímají mě tolik sliby ve výročních zprávách, ale hlavně, kam reálně potečou rozpočty. Show me the money, tvrdí se nejen v Jerry Maguire
Jak jsi na to přišla? Vysvětlení jak funguje forecasting, jsem psala nedávno. A s Theou o tom mluvíme v Trendspottingu. 
Vyšly už někdy tvoje predikce? Co jsem psala před rokem je tady

Text vyšel v upravené verzi jako součást mého osobního newsletteru.