Jak přežít

Rex Woodbury z Index Ventures mi připomněl bonmot There are decades when nothing happens, and there are weeks when decades happen. A jde mi mráz po zádech z toho, jak moc vystihuje poslední roky i dny. Covid. Globální oteplování. Válka. It just keeps coming.

Preppers / Survivalists / Retreaters (1): jsou lidé, kteří se už léta připravují na nejhorší. Roky jsme si z nich dělali šoufky, aby pak jediní nestáli frontu na respirátory a toaletní papír. I díky tomu jsme zjistli, že je jich poměrně hodně: v roce 2021 se 72 % Američanů aktivně připravovalo na nejhorší.


Preppers / Survivalists

“I knew this was coming.”

“You knew it was coming?”

“Yeah. This or something like it. I always believed in it.”

“Did you try to get ready for it?”

“No. What would you do?”

Vypráví si postavy v románu Cormaca McCarthyho Cesta a mnoho mých kamarádů by dnes odpovědělo: Yes, I did.

Karel (2) si šel vybrat dolary, Tomáš si objednal samopal, Lenka načepovala naftu do auta a sbalila kufřík s nejnutnějším vybavením a moje máma nakoupila konzervy do zásoby. Já počítám, jak daleko to mám k nejbližšímu metru i k babičce na Šumavu.

Každý příspěvek o duševním zdraví varuje před nekonečným vysedáváním u Twitteru, ale co dělat, když cokoliv jiného nedává smysl?! Připravovat se na všechny eventuality. Better safe than sorry, ušklíbají se na mě Karel i Lenka. A poslední dva roky mě naučili, že jim mám dát za pravdu.

Jak píše esej v The Atlantic z 2020 We Should All Be Preppers, protože Scooping up scarce necessities gives people a sense of control during times of uncertainty. Kolektivně hledáme aspoň nějakou akci / jistotu v té záplavě bezmoci. A to příprava konzerv je.

Zombies vs Státní rezervy

Preppers svoje přesvědčení obvykle tají. Není divu, protože přiznat, že máte sklep plný sušeného jídla s pětadvacetiletou expirací v ceně auta, je minimálně důkazem, že věříte na zombies. A hlavně nevěříte v systém:


We’re meant to trust business, trade networks, and markets to provide what we need, to not question the resiliency of globalization. Prepping is, at its heart, a kind of activism, a bulwark against the false promises of capitalism, of the idea of endless growth and the perpetual availability of resources, píše studie University of London.


Tak byla příprava na nejhorší donedávna vyjádřením politického názoru. (3) Tak není divu, že mapuji prepperská fóra a je to na první pohled seznam specifických subkultur, ke kterým nepatřím:

  • Mormoni: The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints has long encouraged its members to keep enough food, water, and emergency supplies in their home to last at least three months, píše článek o tom, jak moc velkou součástí tohoto vyznání je doslovná příprava na konec světa.

  • Voliči Trumpa: The right-wing commentators Sean Hannity and Alex Jones advocate doomsday prepping to their audiences.

  • Lidé, co to nemají v hlavě v pořádku: Střelec, který zabíjel na škole Sandy Hook, měl přístup ke zbraním, protože jeho máma se aktivně připravovala na konec světa.

  • Velmi bohatí lidé: In a world where the bombproof bunker has replaced the Tesla as the hot status symbol for young Silicon Valley plutocrats, everyone (...) is stashing a well-stocked “bug-out bag” alongside his Louis Vuitton luggage in a Range Rover pointed toward Litchfield County, Conn, píší NY Times

Ale Covid tohle změnil: Google Trends ukazují, že už jsme Preppers všichni - v Česku i ve světě. Už v roce 2017 35 % Američanů tvrdilo, že mají zásoby na katastrofu. Tohle číslo se každý rok zvedá: jak jsem psala v úvodu, v roce 2021 se 72 % Američanů aktivně připravovalo na nejhorší.

Ani poprvé, ani naposledy

Není to poprvé v historii, kdy jsme propadli davové hysterii.

  • Starší zmínky o Survivalism jsou spojené se strachem z nedostatku zásob pro celé lidstvo. Thomas Malthus napsal už v roce 1798: populations would continue expanding until growth is stopped or reversed by disease, famine, war, or calamity. Tip: Celou evoluci ekologického Survivalism popisuje esej profesora z Osaka University.

  • Ekonomická krize ve třicátých letech v Americe je uváděná jako případ situace, kdy se hodilo mít dovednosti Survivalists: nalovit si večeři, nebo postavit dům s málem.

  • Není to naposledy, kdy vlnu zájmu o Survivalims motivovaly obavy z krachu finančního trhu (a rostoucí inflace). Knihy jako The survivor’s primer & up-dated retreater’s bibliography nebo Famine And Survival In America se v sedmdesátých letech staly bestsellery. Tip: O tom, že, co zažíváme teď a co se dělo v 70s si je až nebezpečně podobné jsem psala před rokem.

  • Velkou událostí pro Preppers byl Y2K, kdy se očekával kolaps systémů.

  • Poslední velká vlna prepperství kulminovala kolem roku 2013. Krizi z 2008 a následky útoků na Dvojčata jsme tehdy měli ještě v čerstvé paměti a tak se stockpiling do popředí. Amazon nabízel všechno myslitelné a zásoby se daly objednat anonymně. Média přinesla cool zkratky jako YOYO (you're on your own), National Geographic uvedl reality show Doomsday Preppers. A tak trendspottingová agentura nevyhnutelně přišla s termínem Neo-survivalism. UselessfullFact: Podle Google Trends v té době nejvíce vzrostl zájem o Zombies. Jsou totiž zmínění v každém článku o prepperství, který v té době vyšel a analýza IMDB ukazuje, že v té době kulminovaly i filmy s tématikou zombies. Třeba World War Z s Bradem Pittem. (5)

Aktuálně je největší motivací mezi mainstreamovými Preppers Covid a politické tenze, ale důvodů, proč se si udělat zásoby může být mnoho a nejsou to vždy jenom celospolečenské vlny. Disasters, come in all shapes and sizes, and they strike people every day. Hodně Preppers tak mluví o osobních příbězích, které je do komunity přivedly. Od Zapadly jsme ve sněhu na horské chatě až po Moje máma zjistila, že táta vybral všechny naše účty a zmizel. American Preppers Network dokonce rodinnou krizi v seznamu uvádí hned vedle výbuchu sopky.

Vždy připraven

Čtu si rozhovory s Preppers a dochází mi, jak je můj letenský život zoufale nevybavený na katastrofu. Garáž, vlastní zahradu, studnu, nádrž na dešťovou vodu, a hluboký sklep tu nikdo nemá. Ve velkých městech nemá mnoho bytů ani kuchyň, nebo pračku.

Navíc zkoumám Státní hmotné rezervy a píší tam, že třeba másla schovává stát v mrazáku 400 tun. Což vypadá optimisticky, ale v praxi jsou to potraviny na jeden a půl dne (tzn.13 milionů porcí). Ale ropu máme na 94 dní, tvrdí šéf SHR. Hmm.

Nechybí nám jenom zásoby: 75 % Londýňanů nezná jména aspoň tří sousedů. Lidí, se kterými bychom v případě katastrofy sdíleli sklep, hrnec s polévkou, nebo bojovali se zombies.

Tak jsem obepsala svoje prepperské kamarády s otázkou, jak se připravit na katastrofu i bez možnosti odstěhovat se na Nový Zéland. Jak píše (teď už) můj oblíbený prepperský web: You can’t predict what will happen, so the goal is to match your prepping efforts to the range of scenarios you might face based on the probability of each. Tak je tohle seznam, co zkouší kombinovat pandemii, válku i povodně.

  • Zásadní je Bug Out Bag. Taška, ve které máte připravený základ pro útěk ve spěchu. Tady je detailní seznam, co si do ní sbalit. Poměrně se překrývá s věcmi, které si balím na trek do hor: lékárnička, spacák, čelovka, sirky, nůž nebo ponožky. Tašku skladujete v chodbě a když zahučí siréna, tak jste schopni být do minuty z bytu pryč. Tip: Stejně jako na treku, nesmí být těžká. Nejbližší metro máte možná deset minut pěšky, ale nejen příběhy z Ukrajiny ukazují, že vás možná budou čekat stovky kilometrů na cestě do bezpečí. A ty nechcete jít s 30kg kufrem na kolečkách. Tak balte na přežití a ne na komfort.

  • Zásoby jídla a pitné vody. Máma si invazi 1968 pamatuje i kvůli tomu, že měla hlad. Babička byla samoživitelka se třemi dětmi, a tak si nemohli dovolit držet zásoby. Ale hned po otevření samoobsluh bylo všechno jídlo z polic pryč a tak nezbylo než ťukat s prosbou na sousedy. Mojí generaci to připomněl Covid: lockdown na jaře 2020 znamenal, že Tesco bylo poloprázdné a mohli jsme tam jen minimálně. Preppeři i americká FEMA doporučují začátečníkům zásoby na dva týdny bez vycházení.

  • Zásoba peněz v různých měnách v hotovosti. A moji kamarádi hlasují i pro crypto. Preppers nejen na SurvivalistBoards.com zase pro stříbrné mince.

  • Bezpečně sbalené doklady. Není to jenom občanka a pas. Hodí se třeba důkaz o dokončeném studiu, rodný list, nebo očkovací průkaz. A přibalte k tomu fotky svoje i lidí, kteří pro vás něco znamenají / jdou s vámi. Pokud se ztratí, budou se hodit. Tip: Naučte se aspoň nějaká telefonní čísla zpaměti a doklady naskenujte a nahrajte na Cloud.

  • Zásoba léků. A nejen Paralenu. Tohle zahrnuje roušky N95, u radikálních Preppers jsou to hazmat obleky, nebo kyslíkové masky. Tip: Sbalte si nit na zuby, může fungovat jako provázek, nebo rybářský vlasec, a je malá a lehká. Preppers také milují kondomy: Featherweight, ultracompact and durable, condoms (nonlubricated, please) can be used as a makeshift canteen to store water, a fire starter or as elastic bands for an improvised slingshot to hunt small game.

  • Nejbližší bunkr. Oficiální seznam bunkrů vypadá jako seznam PSČ, ve kterém se orientuje jen pár vyvolených. Navíc v oficiálních bunkrech není tolik míst, aby pobraly všechny. Počet stálých úkrytů na území hl. města Prahy je přibližně 750. Kapacita těchto stálých úkrytů je přibližně 147 000 osob. Kapacita Strahovského tunelu je 15 000 osob. Ochranný systém metra je schopný pojmout 332 080 osob, tvrdí Hasiči. Tak tady jsou tipy, jak si úkryt vybudovat. Tip: Ale rychlost je vždy na prvním místě doporučuje update od Hasičů ke krizi na Ukrajině.

  • Plán odjezdu na vesnici. Ano, k té zmíněné studni, poli a malé komunitě, co vás (snad) podrží. Tip: Z rozhovorů, které poslední týden vedu s ukrajinskými kamarády, vyplývá i důležitost sítě mezinárodních kontaktů. Tak může být dobré mentální cvičení si říct, koho znáte v Kanadě i v okolních zemích.

  • Příprava nejen doma. Je pravděpodobné, že vás katastrofa zastihne v práci, a tak se hodí mít nejen přehled o nejbližších nouzových východech, kde je lékárnička, nebo mít pod stolem malou verzi Bug Out Bag. Pokročilejší preppeři doporučují s sebou nosit zásadní věci nonstop, ale je jasné, že moje kabelka Yrnche tomu moc nefandí.

  • Nejvyšší čas osvěžit si základy. Máte za sebou kurz první pomoci akorát v autoškole a uzel vážete jenom na Air Force 1? Kurzů přežití nebo How to videí na YouTube najdete hodně. Tak si je jeden večer prolistujte místo Too hot to handle. Tip: YouTube kanál Australana, který vás naučí postavit si chýši nebo rozdělat oheň, aniž by celou dobu promluvil je reality check připravenosti.

  • Posílit fyzičku. New Optimists je termín, který WGSN používá od 2020 na označení lidí, kteří využívají krizi jako příležitost. Jejich cílem je na krizi natrénovat. Tak zvedají činky a chodí na střelnici. Tip: Více jsem o různých typech emočních reakcí na Covid psala tady.

Je toho hodně? Experti by vám řekli, že je to úplné minimum. Třeba web preppers-shop.cz má v nabídce 24 000 vhodných produktů pro přežití.

Čtete ten seznam a pokukujete po zůstatku na účtu? Přežití není levný koníček. Preppers ročně za vybavení utratí cca 1400 USD. A tak Bloomberg odhaduje obrat na stovky milionů dolarů a rapidním růstem v následujících letech.

Pokud máte neomezený rozpočet, vybírejte z prepperských Birkinek.

  • Jetpack. Batoh, který vás vznese do vzduchu znáte z Jamese Bonda, ale dá se koupit. Letí deset minut až rychlostí 160 km/h. Stojí cca tolik, co Maybach, ale třeba při electromagnetic pulse attack, kterým straší pravidelně Severní Korea se bude hodit.

  • Bunkr na Novém Zélandu. Nový Zéland dokonce nedávno řešil, jak zabránit boháčům ze Silicon Valley budovat u nich bunkry. Spoléhají nejen na beton, ale i odlehlou povahu ostrova, vysvětluje Bloomberg.

  • Králičí farma. Králíčí maso je pro Survivalists první volba: high-protein, low-fat meat a navíc se rychle množí, takže máte skoro neomezený přísun jídla.

  • Geny do Vesmíru. Firma Celestis, která se specializuje na vyslání ostatků do kosmu, teď nabízí možnost poslat do Vesmíru třeba pár vlasů nebo sliny na tyčince. Za $12,500 můžete doufat v mimozemšťana, který vás znovu vypěstuje.

  • The Crovel je ultimátní nástroj na katastrofu: motyčka, co funguje jako útočná zbraň. Stojí sto dolarů a branding si staví na image švýcarského nože na zombies.

  • Padák. Za $2,400 můžete mít speciální padák, co vás zachrání při výskoku z mrakodrapu. Ani nemusím naznačovat, kdy se jich prodalo nejvíce.

  • Kajak. Cílem je dopádlovat na opuštěný ostrov. NY Times doporučují nafukovací Oru Beach LT, který se složí do velikosti kufru.

  • Letadlo. To ani nepotřebuje vysvětlení.

Nejsme v tom sami

Skládám si na hromádku vodu a spacák nejen kvůli klidu. Rezonuje se mnou, co píše Guardian:

Collective action requires some level of individual responsibility and preparedness, too, at least for those with the ability and the means. You can’t aid your elderly, immunocompromised or poorer neighbors if you haven’t taken the bare minimum of preparations.

Abychom mohli pomáhat druhým, nesmíme u toho zrovna hledat baterku, je verze Nasaď kyslíkovou masku nejdříve sobě pro rok 2022.

Já doufám, že ten Bug Out Bag nikdy potřebovat nebudeme a potkáme se tak maximálně na demonstraci a ve Skautském Institutu. Ale než si tím budeme 100% jistí, vybírám svoje oblíbené odkazy, co jsem našla při ponoru do návodů na přežití.


Čím si zaměstnat hlavu?

  • Na nukemap si můžete najít, jestli máte šanci přežít, pokud to bouchne nad vaším městem. Podle plánů Pentagonu by i malá nukleární válka mezi Ruskem a NATO zabila 90 milionů lidí.

  • Zkoumáním Starlinku. Elon Musk dodal tuhle techologii na Ukrajinu a díky tomu mají internet i přes bombardování infrastruktury.

  • Televizním seriálem Preppers, kde se komunita v Eden 2 připravuje na všechno myslitelné.

  • Mojí oblíbenou sci-fi o hradu Malevil vypráví o vodíkové bombě, která dopadla na Francii. Nejen jeho hrdinům by se hodil návod, jak znovu vynalézt kolo, nebo pasterizaci.

  • Pusťte si food blogery, kteří recenzují vojenské / survival jídlo. Ať máte ve spíži ten nejlepší prášek.

  • Seznamem zvířat, která by přežila jaderný vybuch. Ano, jsou tam švábi. Ale extrémně roztomilými jsou milimetroví vodní medvědi, kteří vypadají jako tanky v Duně. Fun fact: Přežijí - 200 *C, výstřel v rychlosti 1000m/vteřinu i pobyt ve Vesmíru.

  • 28 stran dlouhou příručkou Ministrerstva vnitra, jak a kde se správně ukrýt. A Státní úřad pro jadernou bezpečnost teď vydal seznam, jak postupovat v případě jaderného útoku.

  • Knihou Cormaca McCarthyho Cesta. It boldly imagines a future in which no hope remains, doporučují Goodreads. Já bych si k tomu ještě přidala The Children of Men, nebo Den Trifidů. Tip: Cesta byla také zfilmovaná.

  • Putin se teď údajně skrývá v sibiřském bunkru, tak se koukněte ten, co je na Pražském hradě.

  • Výrobou střelného prachu z cukru podle receptu Armádního zpravodaje.

Co jste možná nevěděli:

  • Po jaderném výbuchu je zásadní se pečlivě se omýt od všeho spadu, ale pozor: kondicionér vynechejte. Kondicionéry totiž obsahují surfaktanty, které vychytají radioaktivní částice a zalepí vám je do vlasů, píše český překlad fascinujícího návodu, jak přežít atomovou bombu.

  • Radiace může mít pozitivní dopad na lidské zdraví, tvrdí studie University of Toronto. Tady se sluší zdůraznit, že jen ve velmi malých dávkách a ta dostávám na rentgenu a v letadle.

  • Lidovky a iDnes zveřejnily seznam vhodných bunkrů, ve kterých by se dala přežít válka, ale jen jako obsah pro prémiové předplatitele. Survival of the fittest.

  • Výstražné sirény nehoukají jenom jedním tónem. Hasiči ukazují všechny melodie, které může hrát váš lokální rozhlas.

  • Po výbuchu atomovky se doporučuje minimálně 48 hodin zůstat vevnitř. Poté radiace klesne. Tip: Dana Drábová na Twitteru boří hodně mýtů.

  • Voda se může také zkazit. A tak existují speciální balíčky vody, která vydrží i pět let.

  • I mezi Preppers jsou #girlboss (4) babes. Říkají si Prepper Chicks a tahle paní vám vysvětlí, proč jsou velmi sexy.

---

(1) Preppers se hodlají zavřít bunkru a nevycházet. Survivalists naopak chtějí přežít v přírodě. Retreaters chtějí odejít z civilizace. Za mě se teď hodí všechno.  
(2) Jména jsou změněná, ale příběhy reálné. 
(3) I proto jsme je dlouho považovali za pomýlené: ​Americans who fear change, fear difference, fear you and me, fear everything falling apart. So much so that they organize their lives and politics around staving off the fear—which often entails taking political action that only makes America more fearful and dangerous for everyone, píše v radikální eseji The Nation
(4) Proč je termín girlboss špatně, vysvětlujeme s Theou v posledním díle Trendspotting. 
(5) Díky Honzovi za detailní pohled do dat z tě doby.

Text vyšel v upravené verzi jako součást mého osobního newsletteru. Archiv newsletteru je tady.

Pawel Jonca